Uganda

Uganda

Jedlo pre každé dieťa na každý deň

Jeden z programov, ktorý bude Nadačný fond Milosť časovo neobmedzene podporovať, je program EVERY CHILD EVERY DAY – Jedlo pre každé dieťa na každý deň. Cieľom tohto programu je to, aby každé dieťa v kresťanských sirotincoch po celom svete malo na každý deň aspoň jedno jedlo. Ide o deti, ktoré sa stali sirotami kvôli vojne, chorobe, prírodnej alebo inej katastrofe a bez pomoci kresťanských sirotincov by neprežili.

Program začala organizácia LeSEA Global FEED THE HUNGRY (FTH) v roku 2005 s 1000 deťmi a dnes FTH slúži v 20 krajinách a denne sa stará o 35 000 detí. Cieľom je pomôcť až 100 000 deťom, ktoré budú mať zaopatrené nie len jedlo a základné vzdelanie, ale budú dostávať aj duchovnú stravu. Náklady na zabezpečenie stravy pre jedno dieťa na mesiac je približne 7 Euro (náklady na nákup jedla sú v jednotlivých krajinách rôzne) Jedno jedlo znamená napríklad zeleninové rizoto, ktoré sa skladá z ryže a dehydrovanej zeleniny.

Vďaka tomuto programu dostali dvojčatá narodené v Ugande šancu na lepší život. V niektorých krajinách pokladajú dvojčatá za produkt zlých duchov a po narodení ich odhodia alebo zabijú. Niektoré dvojčatá rodičia zaprú alebo ich ignorujú. Začiatkom roka sa dve takto „odhodené deti“ dostali k pastorovi Solomonovi, partnerovi Feed The Hungry v Ugande. „Obidvaja chlapci vyzerali veľmi zle. Boli veľmi vychudnutí z chronického hladu, nemali oblečenie a jeden mal veľký problém so zrakom“, hovorí pastor. Ihneď ich zaradili do programu Jedlo pre každé dieťa na každý deň, kde začali chodiť do školy a v škole okrem vzdelania dostali aj pravidelnú stravu. Čo je ale dôležitejšie, že poznali, ako ich Boh miluje a stará sa o nich. Zmena bola neuveriteľná. Po troch mesiacoch  sa upravil ich výzor, nabrali váhu a majú pred sebou budúcnosť. Z „odhodených detí“ dvojčiat Isingoma a Kato sa stali víťazi práve vďaka darom a modlitbám prispievateľov.

Súhrnná správa o projekte v Ugande

Organizácia Feed The Hungry, s ktorou v Ugande spolupracujeme, tam pracuje na štyroch miestach. A aj našou pomocou mohli vykonať skutočne obrovskú prácu pri sýtení a vzdelávaní chudobných detí.

1. V hlavnom meste Kampale poskytujú obedy pre 2 717 detí v niekoľkých školách v chudobných štvrtiach a slumoch.
2. Na severe Ugandy v Kitgume, čo je najchudobnejšia časť Ugandy, kde najdlhšie trvala občianska vojna (a dodnes tam občas operuje LRA – Lords Resistance Army, ktorá sa presúva medzi Keňou , Ugandou a Južným Sudánom) poskytujú obed pre 5 369 vybraných najchudobnejších detí.
3. Kiryandongo je utečenecký tábor pre utečencov z občianskej vojny v Južnom Sudáne v severnej časti strednej Ugandy. Tam poskytujú obedy pre 7 3.527 detí denne.
4. Rwamwania je utečenecký tábor pre utečencov z Demokratickej republiky Kongo, kde poskytujú dennú stravu pre 14 267 detí. Pre tento tábor sme vo februári 2014 z prostriedkov NF milosť poskytli 19 000,- Euro.

V Ugande FTH poskytuje obedy denne pre 30 000 detí. Momentálne (október 2014) putuje do Ugandy 10 kontajnerov so sójovým rizotom, kde jedna obedová porcia vychádza na 0,05 až 0,50 Euro. Jeden kontajner s 224 000 porciami, ktorý stojí približne 12 000 USD, deti v Ugande zjedia za 7 dní. Každá pomoc vzhľadom k množstvu detí, ktoré kŕmia, je vítaná!

Dopis z 12/2016 od ředitele nadace Feed the Hungry ČR, pana Daniela Skokana

Otevřít PDF
Video

Uganda děkuje českým a slovenským dárcům

Návštěva Ugandy 3/2016

Otevřít PDF (anglicky)

Finančně podpořit program Jídlo pro každé dítě na každý den můžete zasláním prostředků na účet NF Milost.